Gneisenau

Crew

Main Page
General Information
Scharnhorst
Gneisenau
German Shipyards
The Z-Plan
Miscellaneous
Ship Models
Guestbook
Links
Forum
Bismarck Class
Admiral Hipper Class
Deutschland Class
Graf Zeppelin

List of Fallen
Last Name First Name Date of Birth Date of Death Rank Action Station
Ahrens Karl   26-02-1942 Matrose (VII (T))  
Ancker Wilhelm   26-02-1942 Seekadett  
Anhelm Fritz   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Appelt Ernst   26-02-1942 Matrose  
Aulich Erich   14-04-1941 Maschinengefreiter  
Bachmann Heinrich   10-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Balke Werner   26-02-1942 Matrose  
Bauer Johann   26-02-1942 Kadett (W)  
Bauschinger Willi   10-04-1941 Maschinenmaat  
Beck Karl   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Becker Hugo   10-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Bennewitz Karl   10-04-1941 Matrose  
Bergbauer Erwin   10-04-1941 Zim.-Obergefreiter  
Bickel Richard   11-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Biersack Rudolf   26-02-1942 Matrose  
Bloch Wolfgang   26-02-1942 Fähnrich (B)  
Bobsien Jochim   26-02-1942 Seekadett  
Böhme Heinz   26-02-1942 Matrose (II)  
Bolay Arthur   26-02-1942 Bootsmannsmaat  
Boller Alfred   26-02-1942 Feldwebelgefreiter  
Bornhake Werner   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Bösch Hans   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Brabandt Bernhard   26-02-1942 Matrosenhauptgefreiter  
Brand Walter-Günter   12-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Brieger Walter   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Brzoska Karl   12-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Buchka — von   09-04-1940 Fregattenkapitän  
Büscher Karl   04-05-1941 Oberbootsmannsmaat  
Christensen Willi   26-02-1942 Zim.-Hauptgefreiter  
Coelln Gerd von   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Dieckmann Hans   10-04-1941 Matrosengefreiter  
Diehm Herbert   26-02-1942 Kadett (W)  
Dobbelfeld Anton   10-04-1941 Strm.-Maat  
Dommer Erwin   10-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Doose Ernst   26-02-1942 Matrose  
Dörfler Leo   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Dreber Albert   26-02-1942 Feldwebelgefreiter  
Eckardt Ernst   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Ehlers Johannes   10-04-1941 Schuhmacher  
Eichler Erich   10-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Eisert Helmut   17-04-1941 Maschinenmaat  
Emberger Kurt   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Falk Friedrich   10-04-1941 Feldwebelmaat  
Fannrich Theodor   26-02-1942 Matrose  
Fetdkamp Herbert   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Fock Hans-Heinrich   10-04-1941 Verwaltungefreiter  
Frank Herbert   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Frhr. von Froenau Abalbert   26-02-1942 Leutnant zur See  
Frick Wolfgang   10-04-1941 Matrose (II)  
Friedrich Herbert   10-04-1941 Oberfeldwebel  
Fritsche   09-04-1940 Leutnant zur See  
Gallun Wilhelm   12-04-1941 Maschinenhauptgefreiter  
Geßner Helmut   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Giese Gerhard   26-02-1942 Seekadett  
Gleichmann Herbert   10-04-1941 Matrosengefreiter  
Graf Lanjus Anton   17-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Gundel Andreas   10-04-1941 Maschinenmaat  
Güth Fritz   10-04-1941 Maschinengefreiter  
Gutschmidt Heinz   10-04-1941 Maschinengefreiter  
Haase Johannes   26-02-1942 Matrosenhauptgefreiter  
Haefner Harry   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Hähnel Wilhelm   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Hammer Siegfried   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Hansen Hermann   11-04-1941 Friseur  
Hartmann Norbert   10-04-1941 Maschinengefreiter  
Heber Heinz   26-02-1942 Maschinenobergefreiter  
Heckert Heinz   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Heidrich Herbert   26-02-1942 Matrose  
Heine Walter   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Hempel Herbert   10-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Hentges Nikolaus   26-02-1942 Matrose  
Hirsch Jofef   26-02-1942 Maschinengefreiter  
Hoyer Martin   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Jakobsen Oskar   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Jänisch Heinz   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Jennewein Willy   10-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Jensen Artur   10-04-1941 Verwaltungobergefreiter  
John Heinz   10-04-1941 Matrose (II)  
Kannegießer Eugen   26-02-1942 Korvettenkapitän (Ing.)  
Karlisch Richard   26-02-1942 Maschinenobergefreiter  
Klein Willi   10-04-1941 Maschinenmaat  
Klepsch Herbert   26-02-1942 Matrose  
Klick Karl   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Knauß Walter   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Knust Werner   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Köhler Rudolf   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Kricke Heinz   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Krieger Robert   26-02-1942 Matrose  
Kuballa Gottfried   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Kügler Alois   26-02-1942 Matrose  
Kühl Hans   26-02-1942 Zim.Obermaat  
Kühne Rolf   10-04-1941 Verw.-Gefreiter  
Laube Hans-Joachim   10-04-1941 Sig.-Gefreiter  
Lehmann Alfred   16-04-1941 Matrose (II)  
Lehmann Heinz   13-04-1941 Matrose (IX Vp)  
Lenz Erich   10-04-1941 Matrose (V)  
Lettermann Willi   26-02-1942 Matrose  
Licht Richard   26-02-1942 Mechanikermaat (A)  
Liesecke Artur   10-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Lindner Günter   10-04-1941 Musiksobergefreiter  
Lischka Gerhard   10-04-1941 Musikobergefreiter  
Lötzich Werner   26-02-1942 Matrose  
Maag Eugen   10-04-1941 Mechanikerobergefr. (A)  
Marascheck Rolf   10-04-1941 Matrose (IX Vp)  
Marschall Erhard   26-02-1942 Matrose (V)  
Mathis Paul   26-02-1942 Matrose  
Matthies Fritz   26-02-1942 Maschinenobergefreiter  
Mayr Max   10-04-1941 Matrose (IV)  
Meyer Alfred   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Meyer Erich   10-04-1941 Maschinenmaat  
Michalski Fritz   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Miene Johannes   26-02-1942 Matrose (IIIS)  
Möllers Paul   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Müller Friedrich   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Müller Heinrich   10-04-1941 Matrosenhauptgefreiter  
Müller Helmut   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Müller Rudolf   10-04-1941 Matrose (IX Vp)  
Münch Heinz   26-02-1942 Matrose (VI)  
Narten Rolf   10-04-1941 Matrose (IX Vp)  
Naurath Emil   26-02-1942 Bootsmannsmaat  
Neubacher   09-04-1940 Bootsmann  
Nickolaus Hermann   26-02-1942 Matrosenobergefr. d. R.  
Nöbel Lothar   12-04-1941 Maschinengefreiter  
Oelrichs Gerd   26-02-1942 Bootsmannsmaat  
Oertel Erich   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Oesterling Günther   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Olofsson Nils   10-04-1941 Schneider  
Ordnung Otto   26-02-1942 Matrose  
Ottens Otto   14-04-1941 Maschinenhauptgefr. (A)  
Paddags Hans   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Paephe Karl-Heinz   10-04-1941 Signalgefreiter  
Pahlke Erich   10-04-1941 Sanitätsgefreiter  
Palzer Paul   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Parchmann Gerhard   10-04-1941 Fs.-Gefreiter  
Piotrowski Ottohar   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Plagmann Karl-Heinz   26-02-1942 Maschinenobergefreiter  
Postel   09-04-1940 OG  
Quaß Ulrich   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Quindeau Theodor   26-02-1942 Stbs.-Ob.*Masch.  
Remmele Karl   26-02-1942 Bootsmannsmaat  
Ring   09-04-1940 Bootsmann  
Röder Johannes   26-02-1942 Matrose  
Roelen Peter   26-02-1942 Musikgefreiter  
Rohde Emil   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Rosengarten Martin   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Roth Hans   26-02-1942 Fähnrich(B)  
Roth Heinz   26-02-1942 Kadett (Ing.)  
Rüdiger Hans   26-02-1942 Mechanikermaat (A)  
Rutenberg Alexander   26-02-1942 Musikmaat  
Sangerhausen Werner   10-04-1941 Matrosengefreiter  
Schacht Ulrich   26-02-1942 Maschinenobergefreiter  
Schade Wolfgang   26-02-1942 Seekadett  
Scheel Gustav   10-04-1941 Oberfeldwebelmaat  
Schenk Gerhard   26-02-1942 Musikobermaat  
Schiebold Werner   10-04-1941 Matrose (II)  
Schmidtke Otto   16-04-1941 Verw.-Feldwebel (Vp)  
Schmitz Erwin   10-04-1941 Kantinenverkäufer  
Schmitz Karl   26-02-1942 Mechanikergefreiter (T)  
Schneider Alfred   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Schneider Artur   10-04-1941 Schneider  
Schneider Rudolf   26-02-1942 Maschinengefreiter  
Schober Paul   10-04-1941 Verw.-Obergefreiter  
Scholl Franz   26-02-1942 Maschinengefreiter  
Schubert Rudolf   10-04-1941 Matrose (II)  
Schumacher Klaus   26-02-1942 Leutnant zur See  
Schütz Otto   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Schwarz Reinhold   10-04-1941 Matrosenhauptgefreiter  
Schweizer Wilhelm   10-04-1941 Bootsmannsmaat  
Sdunnek Wilhelm   26-02-1942 Matrose  
Seeger Horst   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Seifert Werner   26-02-1942 Matrose  
Siefert Karl   10-04-1941 Maschinenmaat  
Sievers Helmut   26-02-1942 Matrose  
Simon Harry   10-04-1941 Matrose (II)  
Skoda Wilhelm   26-02-1942 Matrose  
Skowroniki Günter   10-04-1941 Maschinenmaat  
Sodenkamp Erich   26-02-1942 Maschinengefreiter  
Sonnabend Otto   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Sonnenburg Gerhard   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Sperber Gerhard   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Stawowsky Paul   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Stein WalfrIed   26-02-1942 Matrose  
Steiner Ernst   10-04-1941 Maschinengefreiter  
Stelzer Hans   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Stiegel Harald   26-02-1942 Seekadett  
Strasser Günter   26-02-1942 Matrose (II)  
Struck Fritz   26-02-1942 Matrosenobergefreiter  
Tetzlaff Reinhold   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Thum Franz   17-04-1941 Maschinenobergefreiter  
Tschernach Wilhelm   10-04-1941 Bootsmannsm. (S.O.A.)  
van Meegen Franz   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Vogel Günter   26-02-1942 Matrose  
Voß Heinrich   10-04-1941 Matrosengefreiter  
Walder Johann   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Wannek Ernst   26-02-1942 Bootsmannsmaat  
Wendt Johannes   10-04-1941 Matrosenobergefreiter  
Wichert Paul   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Wildenhain Günther   10-04-1941 Matrose (S.O.A.)  
Wriege Karl   26-02-1942 Mechanikerobergefr. (A)  
Zagel Hans   26-02-1942 Maschinenmaat  
Zehfuß Alois   10-04-1941 Matrosengefreiter  
Zeil   09-04-1940 OG  
Zimmer Uno   26-02-1942 Matrosengefreiter  
Zschocke Erich   18-04-1941 Mar.-Ass.-Arzt d. R. Dr.  
Zuckermann Adalbert   10-04-1941 Sanitätshauptgefreiter  
Zywek Kurt   10-04-1941 Maschinenobergefreiter  


© John Asmussen, 2001 - 2010. All rights reserved.